Plany budowy elektrowni atomowej w Polsce, które ogłoszono w listopadzie 2011 roku, wywołały niemałe poruszenie wśród społeczeństwa. Proponowane lokalizacje to Gąski, Żarnowiec i Choczewo.
Szczególne emocje towarzyszyły mieszkańcom Gąsek- wsi letniskowej w powiecie koszalińskim. Od razu wyrazili oni głęboki sprzeciw dla tego pomysłu i szybko zmobilizowali się do obrony wsi przed elektrownią atomową. Początkowo porozwieszano plakaty z trupimi czaszkami, organizowano wiece i debaty, a w lutym 2012 roku przeprowadzono lokalne referendum, w którym znaczna większość mieszkańców opowiedziała się przeciwko inwestycji. Kolejnym krokiem lokalnej społeczności była organizacja mszy i uroczystej procesji z figurką Matki Boskiej Fatimskiej, która następnie stanęła w kapliczce przy działce, na której być może w przyszłości stanie elektrownia atomowa. Część mieszkańców wierzy bowiem, że w ten sposób uda im się uniknąć niechcianej inwestycji.
Obecnie, od 2013 roku, trwają badania lokalizacyjne i środowiskowe gmin Gniewino, Choczewo i Krokowa, w których znajdują się dwie potencjalne lokalizacje elektrowni jądrowej – Żarnowiec i Choczewo. Zakończą się najprawdopodobniej w 2017 roku i być może wówczas dowiemy się gdzie stanie polska elektrownia atomowa.
Nie wiadomo dokładnie, kiedy elektrownia ta zacznie pracować- mówi się o roku 2029, jednak PGE EJ jest aktualnie na etapie weryfikacji i aktualizacji harmonogramu projektu budowy.